„Check Your Balls“ – iniciatyva, skatinanti atkreipti dėmesį į sėklidžių vėžį ir implantų poreikį

Balandžio mėnesį Lietuvos urologų draugija ir Lietuvos krepšinio federacija pristatė edukacinę kampanija „Check your balls“. Prie šios iniciatyvos prisijungė krepšinio bendruomenė, medikai ir pacientai skatindami jaunus vyrus geriau pažinti savo kūną, nuolat rūpintis savo sveikata bei atvirai kalbėti apie onkologinę ligą – sėklidžių vėžį bei sergančiųjų šia liga problemas.

„Šia inicatyva norisi mokyti vyrus pažinti savo kūną nuo pat jaunystės ir pastebėjus pokyčius kreiptis į gydytojus urologus. Tokios priežastys, kaip gėda kreiptis į gydytoją urologą arba jauni vyrai nepastebi akivaizdžių pokyčių savo kūne – vis dar kelia nuostabą kasdienėje praktikoje. Džiugu, jog krepšinio bendruomenė prisideda prie svarbios vyrams žinutės sklaidos, skatina domėjimąsi sveikata ir didina įsitraukimą, kuriant pokytį. Tačiau tuo pačiu norisi ir realios valstybės pagalbos vyrams sergantiems sėklidžių vėžiu. Sėklidžių implantai šalyje iki šiol perkami necentralizuotai, pacientai priversti juos įsigyti savo lėšomis, implanto kaina svyruoja nuo 400 iki 600 €. Sėklidės protezo implantavimo operacija yra logiškas ir savaime suprantamas šiuolaikinio sėklidžių vėžio gydymo etapas, vyrams grąžinama prarasta savivertė, suteikiama galimybė gyventi fiziškai ir psichologiškai visavertį gyvenimą. Atsižvelgiant į tai, jog sergantieji – jauni vyrai, svarbu suvokti, kad sprendimas kompensuoti sėklidžių implantus šiems pacientams gali sumažinti jų psichosocialinę naštą, padėti atkurti pasitikėjimą savimi, pagerinti pacientų, kuriems atliktas sėklidžių pašalinimas, gyvenimo kokybę“, – apie iššūkius, su kuriais susiduria sėklidžių vėžiu sergantys jauni vyrai, teigia Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus pavaduotojas, LUD prezidentas dr. Marius Kinčius.

„Iš savo veiklos perspektyvų matome, jog jaunas žmogus nemąsto apie onkologinę ligą. Pokytis organizme dažnu atveju nesuveikia, kaip budrumą skatinantis dalykas, nėra sąmoningos reakcijos į veiksmą ir kreipimosi iškart į gydytoją specialistą. Moterys labiau linkusios pastebėti ciklinius ir kūno pokyčius, vyrai – mažiau. Moterų krūtų savityrą ir informacijos apie tai sklaida jau yra daugiau mažiau norma, tuo tarpu vyrams – vis dar reikia ieškoti, kaip kalbėti, vizualizuoti, edukuoti, kad būtų pokytis. Džiaugiuosi Lietuvos urologų draugijos iniciatyva „Check your balls“, būdu atkreipti jauno žmogaus dėmesį ir sugrąžinti fokusą, susidomėjimą, budrumą į save, normalizuoti požiūrį į savo kūną ir laisvai kalbėti apie jį“, – apie būtinybę edukuoti vyrus kalba Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė.

Sergantieji – jauni vyrai, svarbu suvokti, kad sprendimas kompensuoti sėklidžių implantus šiems pacientams gali sumažinti jų psichosocialinę naštą, padėti atkurti pasitikėjimą savimi, pagerinti pacientų, kuriems atliktas sėklidžių pašalinimas, gyvenimo kokybę.
Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus pavaduotojas, LUD prezidentas dr. Marius Kinčius

Taip pat N. Čiakienė pabrėžia kitą svarbų momentą – gydymo įtakoti pokyčiai ir po jo atsiradę iššūkiai dėl liekamųjų reiškinių. „Vyrai į onkologinę ligą reaguoja labai jautriai, yra ne vienas mokslinis tyrimas, teigiantis, jog tai viena iš pagrindinių savižudybės priežasčių. Kalbama ne apie psichologinį diskomfortą, o apie gyvybę. Žmonės nemoka teisingai iškomunikuoti, gali priimti nelogiškų sprendimų, vizualika intymioje srity neturi skatinti atsisakyti gydymo apskritai. Reikia edukuoti vyrus siekiant išvengti kritinio mąstymo klaidų. Sėklidžių implanto kompensavimas sėklidžių vėžiu sergantiems normalizuotų tiek estetinę vizualiką intymioj srity, taip pat padėtų išvengti smalsumo, klausimų – leistų vyrui jaustis komfortiškai po chirurginio gydymo“, – apie tai implantų kompensavimo naudą jauniems vyrams kalba N. Čiakienė.

Moterų krūtų savityrą ir informacijos apie tai sklaida jau yra daugiau mažiau norma, tuo tarpu vyrams – vis dar reikia ieškoti, kaip kalbėti, vizualizuoti, edukuoti, kad būtų pokytis. Džiaugiuosi Lietuvos urologų draugijos iniciatyvos „Check your balls“ būdu atkreipti jauno žmogaus dėmesį ir sugrąžinti fokusą, susidomėjimą, budrumą į save, normalizuoti požiūrį į savo kūną ir laisvai kalbėti apie jį.
Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė

Lietuvos Respublikos seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Algirdas Butkevičius teigia, jog, kuomet per metus yra 40-50 sėklidžių vėžio atvejų, implanto kompensavimas nebūtų nepakeliama našta valstybei, o sergantiems jauniems vyrams ženkliai pagerintų gyvenimo kokybę. „Žadu kreiptis į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrą aptarti šį klausimą, taip pat įvertinti, ar šiam kompensavimui gali būti skiriamas ar numatomas biudžetas. Jei tik yra galimybė ir norisi, ir reikia padėti jauniems darbingiems vyrams, sergantiems šia liga“, – sako seimo narys.

„Planuodami ir įgyvendindami edukacinį komunikacijos projektą “Check your balls” norime sukurti ne tik momentinę emociją, bet ir šviesti jaunus vyrus, akcentuoti savo kūno pažinimo svarbą, vyrų įsitraukimą į šią problematiką, kuriant pozityvų pokytį ir ilgalaikę vertę visuomenėje bendradarbiaujant su sporto bendruomene, pacientų organizacijų bei sveikatos apsaugos sistemos specialistais. Dauguma vyrų, susirgusių sėklidžių vėžiu, pasveiksta, tai viena iš geriausiai išgydomų vėžio formų. Norime atkreipti dėmesį tiek pačių vyrų, jog jie išsiugdytų įprotį kas mėnesį atlikti savityrą ir pastebėti pokyčius savo kūne, tokiu būdu turėtume mažiau užleistų ligos atvejų. Tiek valstybės pagalbos – jog jauni darbingi vyrai po gydymo ir operacijos galėtų džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu“, – apibendrina dr. M. Kinčius.