Po operacijos, spindulinio gydymo ar chemoterapijos reikalingas reguliarus paciento sveikatos stebėjimas, kad laiku būtų pastebėtas ligos atsinaujinimas ar progresavimas. Pacientų ilgalaikę stebėseną po sėklidžių vėžio gydymo atlieka bendrosios praktikos gydytojas, konsultuodamasis su onkologais bei urologais.
Esant I neseminomos ir seminomos išplitimo stadijai, po radikaliai atliktos orchofunikulektomijos viena iš gydymo taktikos pasirinkimo galimybių yra aktyvi paciento stebėsena. Gydymas būtų pradėtas, jei būtų nustatytas ligos atkrytis (recidyvas). Pasirinkus šią taktiką, reguliariai atliekami atitinkamų vėžio žymenų tyrimai, pilvo srities KT, krūtinės ląstos rentgeniniai tyrimai. Šie tyrimai atliekami pagal iš anksto gydytojo sudarytą tvarkaraštį tam, kad jei liga recidyvuotų, tas būtų nustatyta kuo anksčiau. Aktyvios stebėsenos metodas geras tuo, kad po radikalios orchidektomijos išvengiama chemoterapijos, spindulinio gydymo ar retroperitoninės limfadenektomijos.
Esant neseminomai, minėti tyrimai pirmuosius dvejus metus atliekami vieną kartą kas 2 mėnesius, vėlesniaisiais metais rečiau. Esant seminomai, tyrimai pirmuosius 2-3 metus atliekami 1 kartą kas 4 mėnesius, vėliau rečiau. Pacientai aktyviai stebimi mažiausiai 10 metų nuo diagnozės nustatymo.
Jei pastebėjote ką nors keisto, nesvarstykite, ar tai rimta, ar ne. Kreipkitės tiesiai į savo šeimos gydytoją, kuris nusiųs pas gydytoją urologą. Taip turėsite progą anksti diagnozuoti galimos ligos atvejį. Ankstyva diagnozė reiškia - didesnę sėkmingo gydymo tikimybę, greitesnį ir paprastesnį gydymą.
Pakitimus sėklidėse aptikti gali patys vyrai, jei jie nuolat atlieka savo sėklidžių savityrą. Būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją apčiuopus mazgelį sėklidėje ar padidėjusią, patinusią sėklidę, susikaupus skysčiui, pajutus sunkumą, maudimą ar kitą neįprastą pojūtį kapšelyje. Tik dešimčiai procentų vyrų, kuriems buvo nustatytas sėklidės vėžys, mazgelis sėklidėje buvo skausmingas. Šie simptomai gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, dažniausiai ne dėl piktybinio proceso. Tačiau kiekvienu atveju, net jei padidėjusi sėklidė ir neskausminga, pacientą turi apžiūrėti gydytojas. Reikia prisiminti, kad dabar sėklidės vėžys beveik visada pagydoma liga, ypač jei nustatoma ankstyvųjų stadijų, o ir vėlyvesnių stadijų liga dažnai gydoma sėkmingai. Ligos gydymas nesumažina lytinės potencijos, dažniausiai išlieka galimybė turėti vaikų.
apatinės pilvo dalies ar kirkšnies srities maudimas ar bukas skausmas,
nugaros maudimas ar skausmas,
krūtų ar krūtų spenelių padidėjimas (kai kurie sėklidžių navikai produkuoja moteriškus hormonus),
skausmas krūtinėje, padažnėjęs kvėpavimas, atsikosėjimas kraujingais skrepliais – ligai išplitus (metastazės plaučiuose).
skausmingos,
padidėti ar sumažėti,
jose gali atsirasti mazgų ar susikaupti skysčio;
gali atsirasti tokios problemos, kaip nevaisingumas, lytinės potencijos sumažėjimas ar išnykimas.
Daugiau informacijos galite rasti Nacionalinis vėžio institutas
© 1996–2024 Lietuvos urologų draugija