Užbėgti ligai už akių gali visi jauni vyrai

Teikiant onkologinę pagalbą dėl navikinių susirgimų, kritiškai svarbus yra laikas ir paslaugų prieinamumas. Kiekvienas jaunuolis ir vyras gali padaryti savo namų darbus – periodiškai apčiuopti sau sėklides. Kiekvienas mūsų savo kūną pažįstame geriausiai, todėl atlikdami savityrą, pastebėsite menkiausius pakitimus kūne. Tokiu būdu liga, kuri dažnai yra be simptomų, gali būti aptikta ankščiau. Prireiks mažiau agresyvaus gydymo, daugiau kokybiško gyvenimo be ligos.
Pasak Nacionalinio vėžio instituto urologo doc. dr. Aušvydo Patašiaus, sėklidės navikų Lietuvoje nėra daug, atrodo, kaip ir nėra didelių iššūkių, tačiau jaunuoliai dažnai atvyksta su jau pažengusia liga, kaip sakoma, „matoma per kelnes”.

Artėjančios Mamos dienos proga, raginčiau „Check your balls” akcijos nepraleisti jaunuoliams, kurių mamos iki jiems gimstant dirbo chemijos pramonėje. Šiuo metu visa daugėja įrodymų, kad moterų, turėjusių ilgalaikį kontaktą su endokrininę sistemą paveikiančiais chemikalais, vaikai turi didesnę riziką susirgti onkologiniams susirgimais, tame tarpe – sėklidžių vėžiu.
Doc. dr. Aušvydas Patašius

„Gydant pažengusią ligą, gydytojai turi remtis kraujo tyrimais, kurie šiuo metu pilnai neatsako apie ligos išplitimą ir galimybę ligai atsinaujinti. MikroRNR raiška paremti tyrimai leidžia labai anksti identifikuoti tuos pacientus, kuriems liga, nepaisant gydymo, turi galimybę atsinaujinti. Testai puikiai tinka gydymo efektyvumo stebėjimui. Šių testų pagalba galima individualizuoti gydymo intensyvumą, taip išvengiant ateityje dar didesnių dozių ir stipresnio sisteminio gydymo, kas gan stipriai išsekina pacientą fiziškai”, – apie jautresnių, naujausios kartos testų miR-371a-3p poreikio būtinybę kalba gydytojas.

„MikroRNR 371a-3p leidžia atskirti mažus piktybinius pakitimus sėklidėse nuo ne piktybinių. Leidžia tiksliau nustatyti pacientus, kuriems reikia sisteminio gydymo (chemoterapijos) po chirurginio gydymo. Chemoterapijos metu leidžia ženkliai tiksliau stebėti gydymo dinamiką. Kartais, net ir po sisteminio gydymo, pacientams tenka atlikti išplėstines limfmazgių operacijas dėl radiologiškai stebimų darinių. MikroRNR testų pagalba būtų galima tiksliau nustatyti, ar limfmazgiuose „tebetūno” liga. Tokios operacijos susijusios su ilgu gijimu, dideliais randais, retrogradine ejakuliacija, kas vėl gi neleidžia pilnavertiškai adaptuotis po ligos. MikroRNR gali tapti prieinamas pacientams, inicijuojant mokslinius tyrimus. Lietuvos urologų draugija yra pajėgi tapti to dalimi”, – testo privalumus vardina A. Patašius.

Gydytojas taip pat pabrėžia ir itin svarbų pilnavertį paciento grįžimą į gyvenimą po gydymo. Pasak gydytojo, jauniems vyrams adaptuotis savo aplinkoje – labai svarbu. Maudynės, lankymasis sporto klube, pirtyse, artimi santykiai su antrąja puse, seksualinis pilnavertis gyvenimas – tai tik maža dalis situacijų, kuomet pacientai, gydomi dėl sėklidžių vėžio, neretai jaučiasi izoliuoti, nepilnaverčiai ir kompleksuoja. Sėklidės implantas yra ta išeitis, kuri suteikia galimybę jaunuoliui išvengti nepatogių situacijų ar jausmų. Šiuo metu šalyje sėklidės implantas nėra kompensuojamas.